Ester Stará ve čtvrtek 17. 3. 2022 doporučila pedagožkám z předškolního a prvostupňového vzdělávání, jak efektivně pracovat s jejími knihami při výuce českých dětí, tak i žáků s OMJ.
Paní Stará je nejen spisovatelkou, ale i pedagožkou v inkluzivní škole, speciální pedagožkou a logopedkou. Všechny tyto faktory ve svých knihách zohledňuje a dala všem...
AKTUALITY
Webinář "Rozvoj rozumových a matematických dovedností předškoláků, který se konal 2. března 2022, vedl dlouholetý předseda Mensy ČR, Václav Fořtík, který se posledních patnáct let věnuje hlavně předškolákům.
Matematika rukama
Webinářem "Matematika rukama", který se konal 19. ledna 2022, provedla zájemce Mgr. Libuše Kovářová - dlouholetá učitelka matematiky na základní škole a také autorka výukové sady Kvirin. Tyto pomůcky vymyslela na základě svých zkušeností z vyučování a vlastně i tzv. "z nouze" o vhodné pomůcky. Dnes je tiskne doma na 3D tiskárně.
Podpora znalostních kapacit ŘV MAP
Decentralizace a autonomie českých škol - výhoda nebo nevýhoda? Na jedné straně přináší v oblasti řízení organizace obrovskou zátěž a zodpovědnost jednotlivých ředitelů. Na druhou stranu má i mnoho pozitivních aspektů, o které by bylo škoda naše školy ochudit. V rámci podpory znalostních kapacit ŘV MAP se uskutečnilo setkání se zástupci Středního...
Činnostní matematika
Činnostní matematika byla tématem posledního setkání Pracovní skupiny pro rozvoj matematické gramotnosti v tomto roce. Za podnětné sdílení zkušeností a inspiraci děkujeme Mgr. Haně Krchové z Tvořivé školy. Tvořivá škola - vzdělávání učitelů
OCHRÁNCE a ZLATÝ ÁMOS, jak to spolu souvisí?
Beseda se skutečným školským ombudsmanem, bývalým středoškolským učitelem a mimo jiné také zakladatelem a organizátorem soutěže Zlatý Ámos PaedDr. Ladislavem Hrzalem, se v Čáslavi konala 9. listopadu 2021. Školský ombudsman se zaměřuje na smírná řešení sporů a konfliktů, spolupracuje s pedagogy i s vedením škol, s žáky, jejich rodiči, se školskou...
Učíme čísla venku
Váhali jste, zda a kde lze venku učit matematiku? Přemýšleli jste, zda potřebujete venkovní učebnu, či jaké výukové prvky si pořídit do zahrady? Přestaňte přehlížet místa, která se hodí k učení a objevte:
Učíme jazyky venku
Justina Danišová z Učíme se venku je obrovskou zásobárnou nápadů a inspirace k tomu, co všechno lze venku učit. Díky bohatým zkušenostem se i účastníci našich webinářů dozvěděli, že učit jazyky (včetně psaní, literatury a dílen čtení) venku je veliká zábava. Justina nás vybavila pestrou škálou aktivit i rad, co pro práci s dětmi venku nepodcenit a...
V pondělí 28. června se v prostorách zahrady Diakonie ČCE konalo setkání s rodiči předškoláků a žáků 1. stupně, kde měli možnost strávit příjemné odpoledne nad povídáním o tom, jak rozvíjet schopnosti a dovednosti svých dětí, o hrách a aktivitách, které pomáhají dětem při učení. Představena byla také celá řada ukázek různých pracovních sešitů a...
Inspiraci i rady, jak pracovat s dětmi se specifickými poruchami učení, přišli 6. května 2021 na webinář PhDr. Kamily Balharové načerpat nejen rodiče, ale i speciální pedagogové. Dostalo se jim praktických tipů, jak těmto dětem pomoci a co nejefektivněji poruchy kompenzovat. Nechyběly tipy na knihy určené dětem, ale i na odbornou literaturu.
V pondělí 26. dubna měli učitelé matematiky příležitost seznámit se s aplikací Techambition. Ta jim pomáhá zařadit do výuky metody, které studenty naučí spolupracovat, argumentovat a ptát se. Zní to možná neuvěřitelně, ale díky těmto metodám mohou učitelé zlepšit vztah studentů k výuce, a ti pak v průměru dobrovolně vypočítají 2x více příkladů.
Rozvoj čtenářské gramotnosti u žáků s dyslexií pro I. stupeň ZŠ (25. 3. 2021)
Ve středu 24. března se v rámci pracovní skupiny pro rozvoj matematické gramotnosti uskutečnil další z našich webinářů, kterým nás tentokrát provázel garant vzdělávací oblasti Matematika a její aplikace, Mgr. Václav Bendl z NPI ČR. Detailní obsah webináře včetně zajímavých odkazů naleznete v přiloženém zápise.
Školní (ne) úspěšnost v době Covidu
U příležitosti ročního výročí od uzavření škol v Česku se 10. března 2021 sešli (samozřejmě, že pouze on-line) pedagogové, vedoucí pracovníci škol, zástupci OSPOD a PPP Středočeského kraje. Setkání bylo příležitostí k výměně zkušeností a příkladů dobré praxe, jak se s novými fenomény, problémy, ale i výzvami, které uplynulý rok přinesl, vypořádat.
Jak na finanční gramotnost s deskovou hrou
Hra, která není prvoplánově postavena na likvidaci soupeřů, ale na spolupráci s nimi. Hra, která dokáže dětem nastínit základní rozdíly mezi podnikáním a zaměstnáním, postavit je před otázky, zda má jejich sen vlastně smysl, jestli je rozumné brát si pro svůj sen úvěr, jestli je opravdu důležité mít vysokoškolský titul, atp. Možná i díky této hře...
Rodiče! Probuďte v dětech čtenáře!
Dítě by mělo zažít dobrý pocit z toho, že samo přečetlo knihu. Důležitý je pozitivní zážitek z četby. Neměli bychom odpírat dětem knihy, které jsou jim tematicky blízké (Star Wars), ale my sami je považujeme za brak, vyhněme se knižnímu snobismu. Inspiraci lze hledat třeba v aplikaci ČTENÁŘSKÝ METR. Při výběru kvalitních a aktuálních knih nám...
V předčtenářském období je zásadní, aby dítě začalo vnímat knihu jako každodenní součást života. Není nutné po dětech vyžadovat, aby knihu měly spojenou se zklidněním ve chvíli, kdy je jim předčítána. Kniha může naopak vybízet k pohybu, nebo ho doplňovat, může inspirovat k tvůrčí činnosti. Můžeme s ní procvičit barvy, dny v týdnu, zvířata. Jak...
Hry, pomůcky a cvičení pro děti od 4 do 8 let, ale i pro ty starší s poruchami učení a problémy se smyslovým vnímáním byly tématem webináře, na kterém sdílely své zkušenosti pedagožky mateřských a základních škol, jejich asistentky i vychovatelky ze školních družin.
Úžasný festival inspirace, tak by se dal při vší skromnosti nazvat webinář s názvem "Využití on-line pomůcek v hodinách matematiky", kterým nás provedla RNDr. Kateřina Dvořáková, PhD.
Finanční gramotnost se dá, ostatně stejně jako všechny další předměty, vyučovat způsobem pro děti zábavným a hlavně vtahujícím je do reality každodennosti.
Jsme stále národem čtenářů?
O fenoménech současné čtenářské kultury přijel 23. září 2020 do Čáslavi besedovat s pedagožkami a knihovnicemi prof. PhDr. Jiří Trávníček M.A. z Ústavu pro českou literaturu AV ČR.
Exkurze do SVP Pyramida v Rybitví
Rybitví, Rybitví, ani tam to není špatný...
Jak na distanční výuku?
Mateřské a základní školy čáslavského regionu měly 9. září příležitost zúčastnit se semináře s názvem "Jak na distanční výuku". Účastníci byli seznámeni s aktuálně platnou legislativou, představena byla celá řada možností, jak distanční výuku ve svých školách nastartovat a rozvíjet. Nechyběly ani informace o možnostech financování potřebného...
Co nás čeká v září?
9. září 2020: Jak na distanční výuku
Pracovní skupina pro financování připravila pro školy přehled dotačních příležitostí 2020+
Tento materiál odráží sběr dat z června 2020, kdy realizační tým MAP zjišťoval potřeby a plány škol v území SO ORP Čáslav. Školám má sloužit jako základní vodítko pro orientaci v připravovaných dotačních výzvách.
Zásluhou Diakonie ČCE budou mít rodiče čáslavského regionu možnost využít služeb speciální MŠ. Školka podobného typu byla doposud dostupná nejblíž v Kolíně nebo Havlíčkově Brodu.
Vzpomínky na život v Čáslavi malého Miloše (Formana), adaptace iPohádky jednoho z nejsledovanějších českých youtuberů Kovyho, nebo autorská představení postavená na reálných příbězích obětí holocaustu, heydrichiády či odboje, to je jen střípek toho, co si pro diváky od září 2019 připravují nadšení mladí herci v rámci Divadelního festivalu 2020.
Diskutujte s dětmi o tom, co vidí a co sdílí na internetu!
Webinář nazvaný "deFacto - Metodika pro mediální vzdělávání mládeže" představil pedagogům i knihovníkům zajímavý projekt Městské knihovny v Praze, díky jehož metodice mohou učitelé a žáci hlouběji proniknout do problematiky nástrah, které na nás na internetu čekají.
Metodika je volně...
Rozpoznáte fake news - falešné, lživé a poplašné zprávy?
Naučme se učit své a nám svěřené děti, jak sebou nenechat manipulovat!
Webinář povede Mgr. Ondřej Hudeček, metodik Městské knihovny v Praze, a je určen pedagogům i široké veřejnosti se zájmem o toto téma. Účast je zdarma.
Rezervace do pátku 5. 6. na mail kobelova.mapcaslav@gmail.com.
Jak vyzrát na knihy a dětské čtenáře?
Webinář o čtenářské pregramotnosti si pro MAP Čáslavsko připravila Klára Walker Smolíková - úžasná lektorka a autorka knih pro děti.