Účinkující Divadelního festivalu se inspirovaly u profesionálů
Pro letošní Divadelní festival základních škol se studentky čáslavského nižšího gymnázia rozhodly autorsky zpracovat velmi těžkou látku - osudy obětí druhé světové války z řad studentů a profesorů své alma mater. Abyste se s něčím takovým mohli úctyhodně popasovat, musíte kromě nezbytného zápalu, tvořivosti a talentu získat taky jisté penzum znalostí české, resp. československé historie (počínaje tím, že si nebudete plést nacismus a komunismus:-)). Nicméně i po nasátí potřebných informací je převedení skutečné historické látky na jeviště pořádným divadelním ořechem.
A proto jsme velice vděčné, že nám MAP Čáslavsko umožnil vidět, jak se s takovým úkolem vypořádalo profesionální divadlo pro děti a mládež Divadlo Alfa Plzeň. Jejich inscenaci Kde domov můj?, která je vlastně zdivadelněnými dějinami Československa, jsme zhlédly v Divadle Drak v Hradci Králové, kde plzeňský soubor hostoval. Holky byly jednoduše nadšené. Mnohé z nich tvrdily, že lepší divadlo ještě neviděly, dělily se o své slzy v očích a mráz běhající po zádech a o představení debatovaly ještě celé dvě hodiny po návratu z exkurze.
A to v hledišti dračího Studia jejich zážitky zdaleka nekončily. Pokračovaly jsme totiž o dvě patra výš na výstavu ...a neříkej to ve škole věnovanou dětství a dospívání v dobách normalizace. Co jsme ale vůbec nečekaly, byly dokonce dva bonusy od našeho průvodce p. Adama Trejbala, který má v Divadle Drak na starosti školní skupiny. Jelikož se holky živě zajímaly o divadlo, umožnil nám p. Trejbal vstup do interaktivní expozice Příběh Draku a zcela neplánovaně i do tzv. Dračí laboratoře (dílny, v níž je možné si vyzkoušet různé divadelní profese podílející se na vzniku inscenace). Laboratoř vzaly hravé gymnazistky útokem: v mžiku ji zaplnily svými kostýmními návrhy, zkouškami ruchů, kombinací světel a zvuků, působivými mizanscénami na točně a hlavně čtverým sehráním Červené karkulky v nejrůznějším loutkohereckém obsazení.
Je čirá radost vzít do divadla a na výstavu děti, které mají skutečný zájem. Je čirá radost vidět, jaké pokroky udělaly v přemýšlení o divadelní tvorbě i o světě kolem sebe za pouhého jeden a půl roku.
Díky MAPu za tuhle ohromnou šanci dělat smysluplné věci, tvořit a učit se od nejlepších.
Klára Fidlerová, vedoucí divadelního kroužku na Gymnáziu Čáslav